Ako vybrať správne alu kolesá?

Ako vybrať správne alu kolesá?

- in Nesmie vám ujsť
1477
Komentáre vypnuté na Ako vybrať správne alu kolesá?
Alu kolesá sú dizajnovým doplnkom a vhodne zvolený typ dodá vozidlu šmrnc.

Aby ste vybrali tie správne liate kolesá, ktoré vám budú pasovať na auto, je potrebné sledovať niekoľko kritérií. V prvom rade sa pozrite do veľkého technického preukazu (TP), kde výrobca uvádza veľkosti a parametre kolies, ktoré sú vhodné použiť na konkrétny model vozidla.

Nemusíte si ale zúfať ani v prípade, že by ste si radi zaobstarali iné kolesá než tie, ktoré odporúča výrobca a sú zapísané v TP. Pre každé vozidlo je schválých viac typov liatych kolies. V prípade výberu takéhoto typu je potrebné si od predajcu nechať vystaviť typový list, s ktorým vám na úrade zapíšu alternatívny rozmer kolies do technického preukazu. Ak by ste ale chceli používať tieto kolesá bez zápisu do TP, vystavujete sa riziku pokuty od polície.

Aké parametre teda sledovať?

Predovšetkým šírku a priemer ráfika. Obidve hodnoty sa uvádzajú v palcoch a sú uvedené v TP. Priemer alu kolesa musí byť rovnaký ako priemer pneumatiky. Ďalším dôležitým parametrom je počet dier na skrutky a ich rozstup. Obvykle to býva 4 alebo 5 dier na upevnenie kolesa a zmienený rozstup znamená priemer kružnice pretínajúcej stredy týchto dier. Každá značka vozidla to ale má inakšie. Skratka ET označuje zális v milimetroch a tento údaj znamená, ako hlboko bude koleso schované v blatníku. Čím nižšie číslo bude za písmenami ET, tým viac bude pneumatika vyčnievať.

Aby ste si dokázali vybrať správne hliníkové disky, mali by ste vedieť, ako interpretovať hodnoty u nich uvádzané. Ukážeme si to na modelovom príklade kolesa s hodnotami 7×16 5×112 ET45.

  • šírka ráfiku je 7 palcov (1 palec = 2,54 cm)
  • priemer ráfiku je 16 palcov
  • hliníkový disk má 5 dier na skrutky na rozstupovej kružnici s priemerom 112 mm
  • zális je 45 mm

V mnohých prípadoch vám tiež pomôžu konfigurátory, kde si všetky tieto údaje nastavíte napríklad podľa hodnôt z technického preukazu a zobrazí sa vám zoznam vhodných kolies. Dá sa vyberať aj podľa značky, modelu a roku výroby vozidla. Potom už zostáva iba zájsť do pneuservisu, kde vám na disky obujú pneumatiky, a s novými kolesami vyraziť na poriadny výlet.

 

Zdroj foto: Pexels.com

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.