Aké škody dokážu kuny napáchať?

Aké škody dokážu kuny napáchať?

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Aké škody dokážu kuny napáchať?
Aké škody dokážu kuny napáchať?

V prírode kuny nepostrehnete kvôli ich plachosti. Dlhú dobu ich nezaregistrujete ani v okolí domu či v dome. Ich prítomnosť si všimnete, keď je doslova oheň na streche. Nepôjde o oheň v pravom zmysle slova, ale o zničenie majetku. Niekedy ide o tisíce eur, o ktoré vás kuna pripraví, keď sa pustí nivočiť povalu. Veľmi zle môže dopadnúť aj vaše auto stojace v záhrade. Aké škody dokážu kuny napáchať?

Kuna je nebezpečný škodca

Kuny pod strechou domu dokážu napáchať nielen škody, ale tvoria tiež živnú pôdu pre patogény. Okrem toho sú akýmsi predvojom sršňov alebo osí. Kuny patria medzi mäsožravé, lasicovité zvieratá, ktoré žijú vo voľnej prírode takmer nepozorované. Do okolia domu radi zavítajú hlavne kuny skalné. Tento druh kún má rad teplé a tiché miesta, ktoré nachádza v podkroví domov. Ani sa nenazdáte a okrem harabúrd vám pod strechou pribudne kuna. Kuna cez deň spí a v noci sa vydáva loviť. Vo voľnej prírode sa živí hmyzom, hrabošmi, ale tiež vtákmi. Po zabývaní vo vašom dome si dokáže pochutiť na hydine alebo odpadkoch.

Kuny rozhryzú všetko kolo seba

Kuny pod strechou nepredstavujú priame riziko. Len ojedinele sa stáva, že kuna pohryzie človeka. Ľuďom sa kuny vyhýbajú, nemajú radi hluk a ani ostré svetlo. Rizikové sú kuny z iného dôvodu. Takmer s istotou sa pustia do izolácie, zateplenia a parozábran strechy i stien. Do izolačných materiálov vyhryzú brloh, v ktorom spávajú. Počas nočných výjazdov za potravou nestihnú zjesť svoju korisť vonku. Zanesú ju do brloha, kde sa úlovok začne rozkladať a zapáchať. Mŕtve zvyšky zvierat sú hrozbou kvôli šíreniu ochorení. Zdravotné riziko prestavujú aj výkaly kún, ktoré sa hromadia na jednom mieste alebo prenikajú cez strop až do obývacích priestorov domu. Vyhryzené miesta v izolácii a zničená strecha sú ideálnym útočiskom pre hniezda osí a sršňov. Kuny zničia tiež káble a elektronické zariadenia v okolí. Poničia napríklad senzory a vaša meteostanica prestane fungovať.

Kuny sa zdržujú aj pod kapotou

Kuny priťahuje teplo v podkroví i teplo pod kapotou auta. Zvyškové teplo z motora je veľkým lákadlom. Kuna sa pretiahne cez malé štrbiny a pod kapotou začne páchať obrovské škody. Rozhryzie kabeláž, hadice a izoláciu. Vozidlo ráno nenaštartujete a čaká vás nákladná oprava.

Ako si s kunami poradiť

Na kuny pod strechou domu najlepšie zaberajú ultrazvukové odpudzovače. Najúčinnejší je odpudzovač značky Deramax. Prístroj vysiela signály do veľkej vzdialenosti a mení frekvenciu i výkon. Kuny sa do blízkosti plašiča nepriblížia. S kunami pod kapotou auta si poradíte s pomocou pachových odpudzovačov a ohradníkov. Striekajú sa priamo na motor a vnútornú stranu kapoty. Proti kunám pôsobia pachovo i chuťovo.

 

 

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už