Aj vaše auto môže chiptuning premeniť na výkonné žihadlo

Aj vaše auto môže chiptuning premeniť na výkonné žihadlo

- in Auto, Zaujímavosti
1208
Komentáre vypnuté na Aj vaše auto môže chiptuning premeniť na výkonné žihadlo

Autotuning je veľmi rozporuplná záležitosť. Niektorí ho zatracujú, iní si naopak pre svoje auto nevedia predstaviť nič lepšie. Zabudnite však na predsudky o tom, že tuning je určený len pre staršie autá, z ktorých chcú najmä mladíci vytvoriť výkonné športové vozidlo za lacný peniaz. Práve naopak. Tuningom dokážete zvýšiť výkon motora každého jedného automobilu, a tak zlepšiť jeho jazdné vlastnosti, zvýšiť komfort a aktívnu bezpečnosť a prípadne aj znížiť spotrebu.

K autotuningu cez softvér

Mohutné nárazníky, zníženie podvozku či obrovské výfuky, ktoré je aj počuť. Áno, aj to je spôsob úpravy vozidiel. My vám však chceme predstaviť jej úplne inú formu. Chiptuning sa týka čisto motora a predstavuje skôr záležitosť úpravy jeho softvérových nastavení, než akéhokoľvek mechanického zasiahnutia do jeho súčastí. Vykonávajú ho len odborníci, ktorí sa autám naozaj rozumejú.

chiptuning-mmracing.sk

Čo je základom chiptuningu?

Úprava chiptuningom prebieha nasledovne. Cez zásuvku určenú na diagnostiku sa automechanik pripojí na počítač so softvérom, ktorý riadi celý chod motora, stiahne ho a zálohuje. Následne dochádza k úprave takto získaného softvéru, v ktorom sa menia rozličné kalibračné nastavenia, napríklad tlaku paliva či plniaceho tlaku turbodúchadla. Takto vylepšený softvér sa prenesie naspäť do auta, ktoré už bude fungovať podľa nových nastavení. Tie prispejú najmä k zvýšeniu výkonu aj o desiatky kilowattov, vďaka čomu sa z auta stane ozajstné žihadlo.

Optimalizácia továrenských nastavení vedie aj k zníženiu spotreby

Chiptuning môžeme inými slovami nazvať aj ako optimalizácia spaľovacieho procesu motora. Každý sériovo vyrábaný motor má totiž univerzálne nastavenia, ktoré ponúknu rovnaké jazdné vlastnosti a musí spĺňať rovnako emisné limity, kdekoľvek sa toto auto predáva. Napríklad s viac alebo menej kvalitným palivom. Neberie tak do úvahy podmienky konkrétneho prostredia, ktoré sa tento profituning snaží naplno zohľadňovať najmä v otázke práce motoru s palivom. Tú dokáže vylepšiť až tak, že pri výkonnejších motoroch je schopný znížiť spotrebu aj o liter na sto kilometrov.

Viac informácií o možnostiach chip tuningu aj pre vaše vozidlo sa dozviete na mmracing.sk.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no