Oplatí sa opraviť zadretý motor?

Oplatí sa opraviť zadretý motor?

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Oplatí sa opraviť zadretý motor?
Oplatí sa opraviť zadretý motor

Každý skúsený motorista vie, že hladinu motorového oleja je nutné pravidelne kontrolovať. Zanedbanie tejto kontroly vedie k zadretiu motora, ktorého jednotlivé komponenty nie sú dostatočne premazané. K zadretiu dochádza tiež z dôvodu absencie chladiacej kvapaliny, čo spôsobí prehriatie motora. Zadretý motor nie je síce tragédia, ale jeho oprava je finančne náročná.

Prejavy zadretého motora

Zadretý motor sa najskôr prejaví hlučnosťou. Každý majiteľ svoje vozidlo pozná najlepšie, a preto pri zmene zvuku motora buďte v strehu a radšej preverte dôvod tejto zmeny. Okrem hlučného motora, ktorý vydáva echo zvuky pripomínajúce trenie kovu a klepotanie, sa zadretý motor prejaví znížením výkonu motora. Už po prvých prejavoch zadretého motora utekajte do servisu. V opačnom prípade môže prísť k prasknutiu bloku motora. Dokonca aj prasknutie je možné opraviť, ale pri starších vozidlách je oprava nerentabilná. No aj pre staršie vozidlá môže byť riešením výmena agregátu. Samozrejme, že sa agregát nevymení za nový, ale za repasovaný.

Spôsoby opravy zadretého motora

Spôsoby opravy zadretého motora závisia od rozsahu poškodenia. Nákladnejšie sú už spomenuté praskliny. V lepšom prípade je nutné vymeniť len ložiská kľukového hriadeľa alebo celý daný komponent. Nastať môže tiež zadretie ojničných ložísk, ktoré držia hriadeľ. Ten následne preletí cez blok motora. Pri zadretí piestu vo valci motora ide opäť o značnú deštrukciu motora. Tu už nepomáha výbrus valcov či iné postupy opravy motora, ale riešením je jedine výmena motora.

Aký je postup pri oprave zadretého motora

Postupy pri oprave zadretého motora sa odvíjajú od toho, ktorý komponent v bloku bol poškodený. Poškodenie kľukového hriadeľa sa rieši zbrúsením poškodených ložísk. Zväčša je potrebné opraviť aj ložiská. Ložiská je nutné tepelne ošetriť a následne preveriť ich chod, pretože výchylka hriadeľov nesmie byť väčšia ako stotina milimetra. Poškodené valce motora sa opravujú honovaním. Honovanie valcov je proces, počas ktorého sa praskliny na valcoch brúsia veľmi malou rýchlosťou a pod nízkym tlakom. Na honovanie sa využíva honovacia hlava. Ide o prístroj veľmi drahý vyrobený z korundy alebo karborundy. Oba spôsoby opravy musí vykonať skutočný odborník, ktorý si za prácu vypýta značnú sumu. Úspornejším riešením pre nové i staršie automobily je kúpa použitého a repasovaného motora.

 

 

About the author

You may also like

Čo je retinol a prečo je taký účinný?

Retinol, známy aj ako vitamín A1, je jednou