Klimatizácia nám už dosť často beží nie len v aute ale aj doma, či v práci. Samozrejme, že pre niektorých j taká škodlivá, že ju nemôžu používať vôbec. Môže im už po pár hodinách v klimatizovanom priestore alebo aute hroziť prechladnutie organizmu. Ale presne toto sa môže stať aj tým, čo si myslia, že s klimatizáciou nemajú žiadne problémy a môžu sa ňou schladiť kedykoľvek a kdekoľvek.
Veď dajte si ruku na srdce a povedzte si, že by ste predsa dlho očakávanú dovolenku nechceli preležať chorý v posteli. Práve preto by sme nemali klimatizáciu v aute Opel Astra podceňovať.
Viete klímu používať správne doma, v práci alebo v aute? Napríklad doma si ju môžete regulovať sami. V práci by ste sa mali s kolegami dohodnúť na optimálnej teplote, aby bola príjemná pre všetkých. Ale ak ste v aute, tak väčšina z nás celú posádku aj seba vystavuje šokovej terapií. Letné teploty, keď je vonku vyše 30 stupňov robia z auta aj 50 stupňovú klietku. Je úplne jedno akej farby máte Opel Crossland alebo Opel Grandland, ale samozrejme čím máte auto tmavšie, tým je to horšie.
S nastavením klimatizácie narábajte opatrne. Teplota v aute by nemala byť výrazne nižšia ako je vonku, inak vám hrozí teplotný šok. Maximálny rozdiel, ktorý sa odporúča je medzi 5 až 7 stupňami Celzia. Samozrejme iné to môže byť pri dlhších jazdách. Vtedy si môžete teplotu postupne nastaviť aj nižšie a pred príchodom do cieľa ju postupne zvyšujte. Ale neriskujte hodnoty nižšie ako 20 až 22 stupňov Celzia.
Ako sa vyhnúť horku v aute
Úplne najvhodnejšie je počas horúcich dní, samozrejme ak je to možné parkovať s autom v tieni. Na priamom slnku sa môže teplota v interiéri dostať niekedy až na 100 stupňov Celzia. No napríklad pod stromom v ňom môže byť výrazne chladnejšie. Ale ak sa dostanete do situácie, že na blízku nie je dostupný tieň, je lepšie postaviť auto k slnku kolmo zadnou časťou.
Proti prehrievaniu kabíny je možné bojovať aj pomocou reflexných fólií, ktoré sú určené väčšinou na čelné sklá.