Príprava auta na zimu

Príprava auta na zimu

- in Nesmie vám ujsť
1674
Komentáre vypnuté na Príprava auta na zimu

Prípravu automobilu na zimu netreba podceňovať. Slovenský zákon je v prezutí pneumatík dosť benevolentný a pri osobných automobiloch upustil od termínovaného prezutia. Vymeniť letné gumy za zimné je nevyhnutné pri zhoršení poveternostných podmienok, toto však nie je jediná príprava, ktorú treba s autom absolvovať pred zimou. Pripravili sme pre vás stručný prehľad niekoľkých rád, ako vystrojiť auto na zimné mesiace.

auta-sneh (1)Kedy prezuť pneumatiky

Nechodíme po ľade v lodičkách, ale v čižmách, pri mínusových teplotách nešportujeme v tielku, ale máme funkčné športové oblečenie. Tak, ako sa na zimu pripravujeme my, musíme pripraviť aj naše auto, ktoré nám má počas studených mesiacov fungovať bez chybičky.

Prezutie pneumatík je najzásadnejšia časť zimnej prípravy. Podľa zákona je nutné vymeniť letné pneumatiky za zimné, keď nočné teploty klesnú pod 7 °C. Letné pneumatiky sú vyrábané z tvrdej zmesi, ktorá pri nízkych teplotách ešte viac tuhne, zostáva tvrdá a neprispôsobuje sa vozovke. Na druhej strane, v horúcich mesiacoch letné pneumatiky primerane zmäknú a dobre sedia na ceste.

Nové pneumatiky prezúvajte s predstihom

Zimné pneumatiky sa práve kvôli tepelným podmienkam vyrábajú z mäkšej zmesi, ktorá vydrží aj teploty hlboko pod nulou a stále zostáva poddajná a pružná, takže jej ľad či sneh nerobia problém. Ako sme spomenuli, prezutie je povinné, keď nočné teploty začnú klesať pod 7 °C, pokiaľ však máte kúpené úplne nové pneumatiky, nenechávajte prezutie na poslednú chvíľu. Pre dosiahnutie optimálnych vlastností sa musia nové pneumatiky zabehať, takže na nich potrebujete najazdiť približne 300 km, kým ich „pustíte“ na ľad či sneh.

Pri použitých pneumatikách si dávajte pozor na hĺbku dezénu. Nové zimné pneumatiky majú dezén vysoký 8 mm, slovenský zákon stanovuje minimálnu výšku na 3 mm, avšak napríklad v susednom Rakúsku je minimálna hĺbka 4 mm, ktorú považuje za postačujúcu väčšina výrobcov.

zeny-sport-roh

Ďalšie prípravy

Nevyhnutnú zimnú výbavu auta by bez pochyby mala tvoriť škrabka na ľad, prípadne zmeták na sneh, aby ste mohli rýchlo a efektívne očistiť kapotu a strechu. Pokiaľ auto nemáte zaparkované v garáži, majte vždy po ruke koberec, ktorý v noci prehodíte cez čelné sklo, to vám v noci nezmrzne a ráno môžete bez problémov šoférovať.

Jednými z najviac namáhaných automobilových súčastí v zime sú stierače a ostrekovače. Včas si dočerpajte zimnú zmes do ostrekovačov, ktorá vám v prípade mrznúceho dažďa významne pomôže s rozmrazovaním. Skontrolujte si gumičky na stieračoch a prípadne ich plnú funkčnosť, myslite na to, že v zime sú vašimi najlepšími priateľmi a budete ich potrebovať v plnom nasadení!

Nezabudnite ani na batériu, je potrebné skontrolovať jej kapacitu, aby vás pri zimných štartoch nenechala niekde visieť. V servise vám premerajú, či pri štartovaní uvoľňuje dostatok energie. Nechajte si skontrolovať brzdy, pretože tie vás v zime pri brzdení na ľade nesmú sklamať. Pozrite sa aj na chladiacu kvapalinu – v servise dám domerajú bod tuhnutia, ak by bol príliš nízky, kvapalina by vám v tuhších mrazoch zmrzla, čoho dôsledkom môže byť poškodenie motora.

You may also like

Komplexné porovnanie ATV a UTV štvorkoliek

Pri výbere terénneho vozidla často vznikne dilema, či