Zháňate snehové reťaze? Vyberte si správny typ

Zháňate snehové reťaze? Vyberte si správny typ

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Zháňate snehové reťaze? Vyberte si správny typ

O pár dní je tu zima a s ňou premenlivé počasie, snehové víchrice a poľadovica. Každý správny šofér je v týchto dňoch na zimu pripravený. Vozidlo má skontrolované a pneumatiky prezuté. Chystáte sa počas zimy aj do hôr? V tomto prípade nezabudnite ešte na jeden doplnok k zimnej výbave, na snehové reťaze.

Potrebujem snehové reťaze?

Snehové reťaze nie sú drahou záležitosťou, a preto by nebolo na škodu, aby ich mal každý vodič po ruke. Neviete, kedy sa dostanete počas jazdy do situácie, v ktorej sa vám zídu. Možno si myslíte, že ich nepotrebujete, lebo  jazdíte hlavne po meste alebo bývate v južnej časti Slovenska. Stačí však jedna cesta do hôr a budete si vyčítať, že ste ich nekúpili. Na Slovensku sa snehové reťaze musia nasadiť na hnaciu nápravu všade tam, kde je dopravná značka Snehové reťaze a na vozovke je vrstva snehu. V opačnom prípade riskujete nielen pokutu, ale aj nehodu. Reťaze vám pomôžu zvládať jazdu na zasneženej vozovke vďaka vyššej priľnavosti. Snehové reťaze sa vyrábajú na každý typ úžitkového vozidla, nákladné vozidlá i kamióny. Na výber majú majitelia SUV vozidiel, pre ktorých sú určené reťaze na SUV 4×4. Špeciálny model je určený taktiež pre dodávky, na pneumatiky im budú pasovať reťaze na dodávky.

Typy snehových reťazí

Na výber máte viacero modelov snehových reťazí, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a spôsobom nasádzania na pneumatiky. Rozhodnutie závisí na vás, vašich preferenciách a samozrejme od vašich finančných možností.

Priečne snehové reťaze

Začneme zlatým stredom v pomere kvality a ceny. Priečne snehové reťaze dobre priliehajú k pneumatike, dodávajú vozidlu vysokú mieru bezpečnosti pri jazde i brzdení vozidla. Ich nasádzanie na pneumatiky nie je zložité.

Reťaze so šikmou stopou

Tento model je určený pre náročných spotrebiteľov a pre tých z vás, ktorých čaká pravidelná jazda v horách. Ide o typ snehových reťazí s vyššou cenou, ale aj kvalitou. Snehové reťaze so šikmou stopou pokryjú celý povrch kolies a vďaka tomu pneumatiky dokonale priľnú k vozovke. Reťaze sa jednoducho montujú a majú dlhú životnosť.

Rebríkové reťaze

Ako už samotný názov napovedá, tieto reťaze vytvárajú na pneumatike vzor rebríka. Ide o najlacnejší variant reťazí, ktorý vám bude stačiť v nižších polohách a pri jazde na mierne zasneženom povrchu. Musíte sa však zmieriť s komplikovaným nasádzaním a hrozbou poškriabania diskov.

Textilné reťaze

V prípade, že jazdíte do vysokohorských oblastí len raz za čas, budú vám stačiť textilné reťaze. Textilné reťaze nie sú hlučné, dobre priľnú k vozovke a ich montáž je hračkou. Textilný materiál však nevydrží veľa. V niektorých krajinách nespĺňajú zákonom stanovené požiadavky.

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no