Tlmiče – autodiely, ktoré vás udržia pri zemi

Tlmiče – autodiely, ktoré vás udržia pri zemi

- in Auto
1872
Komentáre vypnuté na Tlmiče – autodiely, ktoré vás udržia pri zemi

Určite každý vodič pozná dôležitosť tlmičov, no nie každý si ich pravidelne kontroluje a neignoruje ich možné poškodenie. Slovenské cesty sú totiž plné výtlkov najrôznejších veľkostí, ktoré dajú tlmičom poriadne zabrať. Ak preto spozorujete, že auto nesedí na ceste tak ako má, tieto autodiely je nutné vymeniť. Zlé tlmiče môžu predstavovať vážne nebezpečenstvo, ktorému rozhodne nechcete vystavovať seba či posádku vášho vozidla.

nahradne-diely-protechst.sk

Úloha tlmičov v automobile

Hlavnou funkciou tlmičov je udržovanie stáleho kontaktu automobilu s vozovkou, a to aj pri prechádzaní rôznymi nerovnosťami. Ak jazdíte po nerovnom povrchu či cez spomínané výtlky, svojou prácou musia zabezpečiť, aby pneumatiky neodskočili od vozovky a z auta sa nestalo neovládateľné letiace vozidlo. Zároveň sa podieľajú aj na nakláňaní vozidla pri prejazde zákrutami tak, aby auto zostalo za každých okolností pevne na zemi. Tlmiče teda výrazným spôsobom ovplyvňujú jazdné vlastnosti a kvalitu jazdy, a preto ich technický stav nemožno ignorovať. Mnohí výrobcovia automobilov odporúčajú ich pravidelné kontroly po odjazdení 20 000 km a v prípade zistenia nedostatku okamžitú výmenu za nové náhradné diely.

Ako zistím, že mám poškodené tlmiče?

Poškodenie tlmičov môžete spozorovať aj vy pri bežnej jazde či vizuálnej kontrole vášho vozidla bez nutnosti prezerania podvozku. Ak sú tieto autosúčiastky poškodené, auto sa správa počas jazdy nervózne. V prípade brzdenia sa predná časť karosérie príliš nakláňa k ceste, pri jazde cez zákrutu sa auto jemne vychyľuje zo svojej osi či často prechádza do šmyku. Poškodenie tlmičov je vysoko pravdepodobné aj vtedy, ak spozorujete nerovnomerné opotrebovanie pneumatík či zvýšenú prítomnosť maziva na kolesách. Dobrým identifikačným znakom je aj zatlačiť stojace auto, ktoré sa pri poškodených tlmičoch niekoľkokrát kývne, kým pohyb ustane. Ak by boli tieto autodiely v poriadku, pohyb by stlmili a auto vrátili do pôvodnej polohy okamžite.

Dbajte aj vy na skoré odhalenie poruchy tlmičov. Aj tak totiž znížite riziko nebezpečenstva, ktoré na vás neustále číha na cestách.

FOTO: Praisaeng / freedigitalphotos.net

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.