Rezistor je veľmi dôležitou súčasťou elektrického obvodu

Rezistor je veľmi dôležitou súčasťou elektrického obvodu

- in Zaujímavosti
494
Komentáre vypnuté na Rezistor je veľmi dôležitou súčasťou elektrického obvodu

Jednou z dôležitých súčastí elektrického obvodu je rezistor, označovaný ako pasívny elektrotechnický prvok, ktorý sa prejavuje predovšetkým jednou vlastnosťou, a to elektrickým odporom. Hlavným cieľom súčiastky je znížiť veľkosť elektrického prúdu, ale tiež sa používa ako vykurovací článok či testovacia záťaž pre generátory. Z najširšieho hľadiska sa rezistory rozdeľujú na dve skupiny, a to pevné a premenné. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme nielen druhy rezistorov, ale aj spoločnosť, ktorá sa ich predajom zaoberá dlhé roky.

Pevné a premenné rezistory

Najprv sa zameriame, čo sú vôbec pevné a premenné rezistory, aké majú vlastnosti a v akých situáciách sa jednotlivé varianty využívajú. Pevný rezistor je charakteristický pevne danou hodnotou odporu, ktorá sa mení nepatrne v závislosti na teplote, prechádzajúcim napätím a životnosti. Premenný rezistor je naopak schopný meniť fyzikálnu veličinu, teda v tomto prípade odpor, v určitom rozsahu, a tým pádom sa môže plynulo upraviť činnosť ďalších prvkov obvodu. Ukážkovými príkladmi, kedy sa používajú premenné rezistory, sú nastavenie hlasitosti, teploty či stmievanie svetiel.

Súčasný trh ponúka nespočetné množstvo rezistorov, ktoré sa líšia tým, ako boli vyrobené, ale aj vlastnosťami.

Rezistor ako odpor

Často býva rezistor označovaný ako odpor. Pozor, nejedná sa ale o rovnomennu veličinu. Keďže sa fyzici snažili odlíšiť odpor (rezistor) od odporu, tak danéj súčiastke začali hovoriť odporník, čo sa ale v dnešnej dobe už nepoužíva. Neskôr sa namiesto odporníka začal používať rezistor a tento názov zostal dodnes.

SMD rezistory sú základné radom

Fyzikálne svet si nedokáže predstaviť fungovanie bez SMD rezistorov, ktoré sa dávajú do integrovaných obvodov. Zohnať môžete súčiastku v niekoľkých štandardných rozmeroch od 0402 do 2512 v plochých kolmých a okrúhlych verziách mini-MELF. Čo sa prípustného výkonu rezistora týka, ten je závislý na rozmere. Všeobecne pritom platí, že čím je rozmer väčší, tým je stratový výkon väčší.

Ak by sme mali brať do úvahy samotne SMD rezistory, tak u nich je nižšia tolerancia (0,1 %), širší prevádzkový teplotný rozsah a nižšia hodnota zmien odporu vplyvom teploty.

Uhlíkové rezistory THT ako ďalšia základná skupina

Zabudnúť nesmieme ani na uhlíkové rezistory THT slúžiace na osadzovanie s vývodmi. Vyznačujú sa nízkou obstarávacou cenou. Využitie nachádzajú najmä tam, kde parametre ako šum, teplotná stabilita a maximálny výkon nie sú žiaduce. Rovnako ako SMD rezistory, tak aj THT rezistory zakúpite v rôznych rozmeroch a prevedeniach.

Kto sa zaoberá predajom rezistorov?

Ak hľadáte predajca rezistorov, nahliadnite do ponuky spoločnosti TME, ktorá sortiment neustále rozširuje. V ponuke nájdete rezistory SMD, ale aj uhlíkové, metalizované, drôtové a podobne.

About the author

You may also like

Komplexné porovnanie ATV a UTV štvorkoliek

Pri výbere terénneho vozidla často vznikne dilema, či