Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny
Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčinyDymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no ak je ho príliš veľa, alebo má nezvyčajnú farbu, môže to znamenať problém s motorom. Aké sú najčastejšie príčiny dymenia výfuku a ako si poradiť s prípadnou poruchou?

Detegujte farbu dymu

Pravú príčinu nadmerného dymenia z výfuku odhalí až pracovník v servise. Napriek tomu sa dá podľa farby dymu odhadnúť druh poškodenia. Niektoré opravy sú banálne a iné môžu stáť viac ako hliníkové disky alebo pneumatiky kormoran.

Biely dym

Biely dym, ktorý sa rýchlo rozptýli, je zvyčajne len para z kondenzácie vody v horúcom výfuku. To je bežné najmä v chladnom počasí alebo po štarte auta. Ak je biely dym hustý a má sladkú vôňu, môže to znamenať únik chladiacej kvapaliny do spaľovacieho priestoru. Táto závada je vážna a môže viesť k prehriatiu motora a jeho poškodeniu. Je dôležité čo najskôr navštíviť servis.

Modrý dym

Príčinou modrého dymenia bývajú chybný piest alebo krúžky na stieranie oleja. Poškodený môže byť tiež valec motora. Poškodený valec spôsobí unikanie oleja do spaľovacej komory a tvorbu modrého dymu. Preveriť je nutné opotrebenie tesnení ventilov. Modré dymenie je tiež znakom poškodeného turbodúchadla.

Čierny dym

Najčastejšou príčinou čierneho dymu je spaľovanie nadbytočného množstva paliva, teda bohatej zmesi. Problémom môže byť tiež vzduchový filter. Keď je vzduchový filter znečistený alebo upchatý, motor nedostáva dostatok vzduchu. U vozidiel vybavených turbodúchadlom môže poškodenie alebo nefunkčnosť turbodúchadla spôsobiť neefektívne spaľovanie a produkciu čierneho dymu. Skontrolovať by sa mal i katalyzátor, jeho poškodenie alebo upchatie.

Čo robiť, ak z vášho auta dymí

Ak spozorujete dym z výfuku, je dôležité čo najskôr odviesť auto do servisu. Dym môže znamenať vážny problém s motorom, ktorý je potrebné čo najskôr vyriešiť. Nezanedbávajte servis vozidla, radšej kúpte lacné pneumatiky, ale auto nechávajte skontrolovať. Pravidelná údržba vám pomôže predchádzať problémom s motorom. Základný pravidelný servis zahŕňa výmenu oleja, vzduchových a palivových filtrov, ako aj kontrolu chladiacej kvapaliny a iných tekutín. Neignorujte dymenie výfuku, problém sa tým len zhorší a môže viesť k drahým opravám.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli