Bridgestone končí s výrobou vo francúzskom Bethune

Bridgestone končí s výrobou vo francúzskom Bethune

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Bridgestone končí s výrobou vo francúzskom Bethune

Dopady momentálnej nelichotivej hospodárskej situácie sa začínajú prejavovať vo viacerých sférach výroby i služieb po celom svete. Tomuto trendu sa nevyhol ani automobilový priemysel. Len nedávno oznámil jeden z najväčších výrobcov pneumatík, firma Bridgestone, ukončenie výroby v meste Bethune vo Francúzsku.

Všetko sa skončí v budúcom roku

K ukončeniu výroby by malo prísť v priebehu druhého štvrťroka 2021. O prácu príde približne deväť stoviek zamestnancov, ktorí roky vyrábali kvalitné letné i zimné pneumatiky. Firma Bridgestone sa snaží zachovať k zamestnancom férovo. Ukončenie oznámila v dostatočnom predstihu a postupne zostavuje plán sociálne pomoci pre každého pracovníka uzatvárajúceho sa závodu. Časti zamestnancov bude umožnené odísť do predčasného dôchodku, iní sa môžu rozhodnúť pre premiestnenie do inej divízie firmy a ostatným sa Bridgestone spolu so zástupcami zamestnancov budú snažiť nájsť novú prácu. Predstavitelia firmy Bridgestone sa vyjadrili, že im je celá situácia veľmi nepríjemná, ale len týmto spôsobom dokážu zachovať konkurencieschopnosť ostatných pobočiek v Európe. Generálny riaditeľ spoločnosti Bridgestone EMIA Laurent Dartoux uviedol, že ide o následok vývinu trhu, ktorému musí firma čeliť už dlhšiu dobu. Zároveň sa zaviazal nájsť individuálne riešenie pre každého jedného zamestnanca zanikajúcej pobočky.

Príčiny zatvorenia podniku

Pneumatiky značky Bridgestone nepatria medzi najlacnejšie pneumatiky, ale bez pochýb medzi najkvalitnejšie. Podobne ako ostatné renomované značky musí aj Bridgestone zápasiť s prílevom lacných pneumatík z Ázie. Na trhu s pneumatikami postupne zaberajú ázijské značky až 25 %  z celkovej ponuky. Test na zimné pneumatiky a ich letné varianty síce nepreukázal ich oslnivé jazdné a bezpečnostné vlastnosti, ale v cene nemajú konkurenciu. Táto nízka cena tlačí dole ceny ostatných značiek pneumatík a tým pádom aj marží. Na sklade sa objavuje čoraz viacej nadbytočných pneumatík. Napriek všetkým týmto skutočnostiam sa snažila značka Bridgestone podporiť v posledných rokoch pobočku v Bethune. Všetky opatrenia sa ukázali ako nedostačujúce. Následne sa začali celosvetové ekonomické problémy z dôvodu pandémie. Výsledkom boli straty, ktoré už nemohol Bridgestone akceptovať. Bez výhľadu na zlepšenie situácie bolo uzatvorenie výroby vo Francúzsku jediným možným riešením.

 

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.