Ako vyplniť zoznam o nehode

Ako vyplniť zoznam o nehode

- in Nesmie vám ujsť
326
Komentáre vypnuté na Ako vyplniť zoznam o nehode

Pre obstaranie záznamu je najlepšie využiť celoeurópsky formulár, ktorý obsahuje všetky relevantné údaje, ktoré na zapísanie škody budete potrebovať a na nič tak nezabudnete. V strese na mieste nehody však nemusí byť úplne jednoduché trochu neprehľadný formulár správne vyplniť.

Než začnete formulár vypĺňať, je dôležité si overiť, či nehodu môžete riešiť bez Polície. V skratke platí, že po formulári môžete siahnuť, ak ste účastníkom nehody, pri ktorej nedošlo k zraneniu žiadneho z účastníkov, nedošlo k poškodeniu veci tretej osoby (vrátane napr . dopravného značenia) a možno bez väčšieho úsilia obnoviť plynulú prevádzku. Predpokladom je tiež, že ste navzájom schopní sa dohodnúť, kto za nehodu môže.

Než odpracete autá z cesty, aby neprekážali a začnete formulár vypĺňať, odfoťte si nehodu z niekoľkých uhlov. Ideálne tak, aby bolo čo najjasnejšie, kde sa nehoda odohrala a aké veľké je poškodenie vozidiel.

Formulár je štruktúrovaný do skupín, napriek tomu môže byť celkom neprehľadný. Navyše skrýva niekoľko “nejasných otázok”. V opise a vysvetlení sa budeme držať jednotlivých bodov tak, ako sú uvedené na európskom formulári “Záznamu o dopravnej nehode”.

  1. Dátum nehody

Hodinu vyplňte čo najpresnejšie, napr. 17.2.2019 – 16:40

  1. Miesto

Uveďte mesto, ulicu a popisné číslo najbližšieho domu. Mimo mesta vpíšte označenie cesty, prípadne kilometer na diaľnici. U nehody v križovatke uveďte, o aké ulice (prípadne čísla ciest) sa jedná.

  1. a 4. Iná škoda

Toto sú práve ony spomínané “nejasné otázky”. Pokiaľ má podľa zákona byť umožnené riešiť nehodu bez PZ SR len formulárom, musí byť v oboch začiarknuté “NIE”.

  1. Svedkovia

Tu uveďte prípadných svedkov nehody (ďalších pasažierov, okoloidúci atď.). Ideálne je vyplniť meno a kontaktný telefón či mail.

5a. Policajné vyšetrovanie

Tu by opäť malo byť vyplnené “NIE”, ak je nehoda riešená len formulárom bez Polície.

Nasledujú dva farebne odlíšené stĺpčeky, do ktorých sa vyplňujú údaje o účastníkoch a vozidlách. Síce to znie banálne, ale odporúčame modrý stĺpček viditeľne označiť “POŠKODENÝ” a žltý “VINNÍK”. Veľmi si tým uľahčíte orientáciu – špeciálne v prípade, keď nemáte prepisovateľné formuláre a každý z účastníkov vypĺňa svoj záznam.

  1. Poistený

Poistený je ten, na ktorého je havarovaný automobil poistený. Údaje sú uvedené v zelenej karte. Nemusí ísť nutne o vlastníka alebo prevádzkovateľa vozidla, ani jeho vodiča v čase nehody. Ideálne sem vpíšte aj vašu mailovú adresu.

  1. Vozidlo

Vyplňte údaje tak, ako sú uvedené v technickom preukaze vozidla.

  1. Poisťovateľ

Tu vpíšte poisťovňu, v ktorej je vozidlo napríklad Opel Astra poistené (povinné ručenie, prípadne havarijná poistka). Všetky údaje nájdete v zelenej karte. Vypisovať pobočku nie je nutné. Zaškrtnúť údaj o havarijnom poistení je dôležité predovšetkým u vozidla vinníka nehody, ktorý si potom môže uplatniť nárok na poistné plnenie.

  1. Vodič

Údaje o vodičovi, ktorý v čase nehody sedel za volantom. Vpíšte údaje z občianskeho či vodičského preukazu, teda predovšetkým adresu trvalého bydliska.

  1. Body stretu

Pri každom z vozidiel označte, kde došlo k poškodeniu. Ak sa vozidlo napríklad otočilo, alebo vošlo na obrubník a poškodilo navyše bicykel, môžete to označiť napríklad bodkou. Šípkou ale označte len miesto, kde došlo k prvotnej kolízii.

  1. Viditeľné poškodenie

Stručne vypíšte, aké časti vozidla boli pri nehode poškodené. Môžte využiť aj skratky. Napríklad kapota, LP (ľavý predný) blatník, predný nárazník, LP koleso. Na žiadnu časť nezabudnite, ak sa všetky nezmestia, vpíšte ich do prílohy.

  1. Nákres nehody a okolností nehody

Prostredný stĺpček je určený na bližšie určenie nehody. Dejová línia je vyhotovená v bielej strednej časti, zaškrtávacie políčka má každé vozidlo vlastné. U každého vozidla zaškrtnite, čo sa dialo – zaškrtnúť možno aj viac udalostí pre jeden automobil tak, aby bol popis čo najpresnejší. Ak si nie ste istý, čo a ako zaškrtnúť, alebo ponúkané polia na konkrétnu nehodu nesedia, túto časť pokojne vynechajte. Dej môžete prehľadne a podľa seba opísať v poznámke.

  1. Nákres

Schematický zakreslite nehodu v čase stretu, kde sa presne stretli Opel GrandlandOpel Crossland. Kreslí sa v nadhľadu (vtáčej perspektívy) a na “výtvarnom zhotovení sa nekladie dôraz.

  1. Poznámky

Sem môžete napísať všetko, čo sa vám inde nezmestilo alebo ako celá nehoda prebiehala. V tejto časti máte voľnú ruku.

  1. Podpis

Po kontrole záznamu sa musia obaja vodiči podpísať.

 

About the author

You may also like

Komplexné porovnanie ATV a UTV štvorkoliek

Pri výbere terénneho vozidla často vznikne dilema, či