Potrebuje vaše auto detailing? Čo je detailing auta, výhody a nevýhody

Potrebuje vaše auto detailing? Čo je detailing auta, výhody a nevýhody

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Potrebuje vaše auto detailing? Čo je detailing auta, výhody a nevýhody
Potrebuje vaše auto detailing? Čo je detailing auta, výhody a nevýhodyPotrebuje vaše auto detailing? Čo je detailing auta, výhody a nevýhody

Počuli ste už o detailingu auta? Názov je celkom trefný a dá sa z neho vyčítať, že je to nejaká činnosť, ktorá sa zameriava na detaily auta. Detailing však veľmi nezaujímajú brzdové kotúče, tlmiče výfukov, sviečky zapaľovania ani rozvody.

Detailing pre auto je to, čo wellness pre ľudí. Vráti autu jeho zašlú krásu, obnoví farbu a lesk, auto po detailingu vyzerá, akoby práve zišlo z výrobnej linky. Najlepšiu službu vám urobí profesionálny detailing, no mnoho motoristov sa do detailovania púšťajú sami. Čo je lepšie, zistíte v nasledujúcom článku.

Čo je detailovanie auta?

Autodetailing je umenie čistenia a obnovy vozidla do stavu ako nového. Je oveľa presnejší ako umývanie auta, vyžaduje si však viac času. Detailing auta sa vždy robí ručne a zameriava sa tak na exteriér, ako aj na interiér auta.

Detailing je proces, pri ktorom sa používajú rôzne techniky na čistenie a ochranu auta, od ručného umývania a chemického čistenia až po voskovanie a leštenie.

Rozdiel medzi autodetailingom a bežným umývaním auta

Ak si nie ste istí, aký je rozdiel medzi autoumývarňou a autodetailingom, nie ste sami. Obidve činnosti sa týkajú umývania vozidla, ale iba jedna sa zameriava na údržbu ako kľúčovú prioritu.

Autoumyváreň zbaví vaše vozidlo špiny, prachu a cestnej nečistoty. Autodetailing sa však zameriava na to, aby vaše auto bolo skutočne čisté. Zacieli na každý malý detail, aby vozidlo vydržalo dlhšie a zostalo čo najdlhšie v čo najlepšom stave.

Autodetailing sa vykonáva raz až dvakrát ročne, zvyšuje životnosť a kvalitu vášho vozidla. Umývanie auta ručne alebo na bezkontaktnej autoumyvárni je niečo, čo robíte každý druhý víkend, len aby ste z neho zmyli nános prachu, špiny a blata.

Čo zahŕňa autodetailing?

Kvalita detailovania je prekvapivo v detailoch. Čím detailnejšia a precíznejšia práca, tým lepší výsledok. Detailing môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín: detailovanie exteriéru auta a detailovanie interiéru auta.

Vonkajšie čistenie auta

Umývanie a sušenie

Tento proces umývania a sušenia sa vykonáva ručne. Na karosériu auta sa používajú kvalitné prípravky, ktoré zmyjú z povrchu aj odolnejšiu špinu. Vyčistí a umyje sa celý povrch auta, to zahŕňa aj ručné umývanie kľučiek dverí a skla.

Čistenie motorového priestoru

Rovnako ako ostatné časti vášho vozidla, aj motorový priestor si vyžaduje pravidelné čistenie a údržbu, aby sa zabezpečil optimálny výkon. Tento proces zahŕňa čistenie motorového priestoru pomocou špecializovaných produktov a nástrojov, ktoré môžu predĺžiť životnosť vášho vozidla a zabrániť možným problémom.

Čistenie pneumatík a diskov

Detailingové čistenie pneumatík, ráfikov a diskov zabraňuje usadzovaniu škodlivých látok, ako je napríklad brzdový prach, ktorý môže viesť ku korózii. Tento proces je životne dôležitý pre zachovanie výkonu a estetického vzhľadu vášho auta.

Obnova svetlometov

Renovácia svetlometov je ďalšou významnou súčasťou detailovania exteriéru. Časom sa môžu svetlomety stlmiť alebo zakaliť, čo môže ovplyvniť viditeľnosť. Vďaka obnove budú svetlomety svietiť jasne, čím sa zvýši bezpečnosť, ako aj celkový vzhľad auta.

Claying

Claying sa vykonáva pomocou hlinenej tyčinky. Tá sa používa na odstránenie akýchkoľvek drobných nečistôt, ktoré zostali po umytí auta. Clay stiahne z povrchu drobné čiastočky, ktoré cítite pod prstami, keď nimi prejdete po práve umytej karosérii. Claying má za následok čistejší a hladší povrch a zvyšuje účinnosť leštidla a vosku.

Leštenie

Je určené na zušľachtenie laku. Cieľom je dosiahnuť čo najrovnomernejší náter leštidla, aby sa zlepšila úroveň lesku. Vďaka tomu zmiznú malé škrabance v laku.

Ochrana laku

Na zvýšenie lesku autu a na pridanie ochrannej vrstvy sa nanáša tmel. V niektorých prípadoch je možné použiť vosk. Tento krok zahŕňa aj keramickú alebo grafénovú ochranu, ktorá vytvorí na povrchu povlak odolný voči náletovým nečistotám, prachu, peľu a pod. Dodá laku hydrofóbne vlastnosti – voda sa nedrží na povrchu, mení sa na kvapky a rýchlejšie s vozidla odteká.

Vnútorné čistenie auta

Dôkladné vyčistenie auta

Prvým krokom je vyčistenie auta od odpadkov. To zahŕňa vyprázdnenie košov, popolníkov, vyčistenie všetkých priehradiek a odkladacích priestorov.

Vysávanie

Prevádza sa dôkladné vysávanie s použitím rôznych nadstavcov vysávača. Vysávajú sa sedadlá, priestor medzi sedadlami, koberce a koberčeky, čalúnenie podhľadu a dverí, podlahy a batožinový priestor.

Kefovanie a čistenie parou

Toto sa robí na odstránenie škvŕn na podlahových kobercoch a rohožiach, aj na látkových sedadlách a ostatnom čalúnení. Efektívnejšia metóda odstraňovania odolných škvŕn z kobercov a sedadiel je použitím parného čističa.

Leštenie tvrdých povrchov

Autodetailing zahŕňa aj leštenie tvrdých povrchov, ako sú palubná doska, riadiaca jednotka a pod. Používajú sa rôzne prípravky vhodné na čistenie plastu, ocele a dreva.

Čistenie skiel

Čistenie čelného skla a okien. Používajú sa kvalitné prípravky, ktoré zabraňujú zahmlievaniu.

Hĺbkové čistenie a impregnácia koženého čalúnenia

Čistič kože sa používa na čistenie akýchkoľvek kožených častí vo vozidle. Nielen sedadlá, ale aj volant, riadiaca jednotka či palubná doska. Koža sa nakoniec impregnuje, aby sa vytiahla jej prirodzená farba, dodal sa jej lesk a ochrana.

Čistenie a dezinfekcia klimatizácie

Odborníci sa zhodujú, že je vhodné čistiť a dezinfikovať klímu aspoň raz ročne. Inak vám z nej hrozia rôzne zápachy a alergikom aj mnohé nečakané problémy s dýchaním.

Odstránenie zápachov

Posledným krokom je parfumovanie auta. Používajú sa dezodoranty určené do interiéru auta. Detailing si však vyžaduje neutralizátor pachu, ktorý pach nielen prekryje, ale ho aj rozloží a auto bude voňať čistotou.

Detailovanie auta na vlastnú zodpovednosť vs. profesionálny autodetailing

Mnohí motoristi doslova milujú, keď si môžu svojho štvorkolesového tátoša rozmaznávať. Ak patríte do tejto skupiny a máte s voskovaním, leštením či nanášaním akejkoľvek ochrany aspoň základné znalosti, nič vám nebráni pustiť sa do toho sami.

Profesionálny detailing auta je nákladný, ak sa o svoje auto postaráte sami, ušetríte pár desiatok eur. Budete však potrebovať kvalitné a výkonné nástroje a produkty, takže s nejakou – nie malou – počiatočnou investíciou určite počítajte. K tomu pripočítajte čas, ktorý spotrebujete na dôkladné detailovanie auta.

Na druhej strane sú tu profesionálne detailingové štúdia, kde sa vášmu autu povenuje skutočný odborník. Ako zárukou perfektného výsledku sú jeho znalosti, zručnosti a vybavenie. Najmä zložitejšie procedúry, ako sú brúsenie a obnova farby, zjednotenie odtieňa farby, voskovanie, quartz ochrana alebo grafénová vrstva a pod., si vyžadujú oko profesionála.

Na záver

Vaše auto je azda najposlušnejší domáci miláčik. Je pripravené poslúžiť vám. Odvezie vás, kdekoľvek a kedykoľvek potrebujete. Preto si aj ono zaslúži raz za čas wellness program, ktorý ho omladí a prinavráti mu farbu a lesk.

Práve na toto sa zameriava autodetailing – obnovuje vzhľad vozidiel. Detailovanie auta môžete vykonať sami u vás v garáži, potrebná je však zručnosť, základné znalosti, správne prípravky a vybavenie. Detailing je zásah do farby a laku, ak to neurobíte správne, môže sa stať, že budete musieť celé auto prestriekať.

Ak máte záujem o odborný autodetailing, odporúčame osloviť profesionálov. Urobte si prieskum, zistite možnosti vo vašom okolí. Kontaktujte ich, aby ste sa dozvedeli, čo vám ponúkajú a hlavne za koľko.

 

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

 

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.