Dôvody pre povinné zmluvné poistenie

Dôvody pre povinné zmluvné poistenie

- in Nesmie vám ujsť
132
Komentáre vypnuté na Dôvody pre povinné zmluvné poistenie

Nie každý, kto si kúpi svoje prvé vozidlo si uvedomuje, že okrem bezpečného šoférovania má aj inú povinnosť. A síce uzatvoriť si naňho povinné zmluvné poistenie. Platí to aj pre štátnu správu, čo sa dočítate aj vo všetkých vydania vestníka verejného obstarávania. Na výber máte z množstva poisťovní, ktorých zoznam sa neustále rozrastá a tým sa rozširujú aj vaše možnosti. Nanešťastie, ani toto zabezpečenie nie je zadarmo, napriek tomu, že ho nariaďuje štát. V rámci článku vám preto povieme, ako si viete ľahko a rýchlo zistiť ponuky hneď od viacerých poskytovateľov tohto produktu. Konkrétnejšie o celom povinnom zmluvnom poistení sa dozviete aj na tejto stránke, ktoré spolupracuje hneď s niekoľkými poisťovňami. Takže tú najlepšiu cenu máte jednoducho zaručenú.

V čom spočíva jeho nevyhnutnosť?

V prvom rade v tom, že je zákonom stanovené. Má však aj iné uplatnenie. Ide o zabezpečenie vozidla, ktorým zodpovednosť za spôsobenú škodu za vás prevezme poisťovňa. Samozrejme, psychická ťarcha bude na vás. Finančné škody už ale rieši daná poisťovňa alebo verejný vestník. Je dôležité zdôrazniť, že poisťovňa prepláca len tie škody, ktoré vinník spôsobil iným vozidlám či osobám. Nie sebe samému. Na tento druh preplácania slúži iné zabezpečenie, a síce havarijné.

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že ak povinné zmluvné poistenie na vašom vozidle nemáte, poisťovňa vám nepomôže s odškodnením poškodených. A nebude to fungovať ani opačne. Ak by ste patrili k poškodeným, nárok na náhradu škody zo strany poisťovne mať nebudete. Iba ak by ste si to vyriešili osobne s pôvodcom škody.

Hrozia aj finančné pokuty

To, že v prípade vzniknutej dopravnej nehody alebo škodovej udalosti by ste museli všetku škodu platiť z vlastného nie je všetko. Pokiaľ na vašom vozidle nemáte platné poistenie, policajné hliadky vám môžu udeliť pomerne vysoké pokuty. Pri bežnej kontrole vozidla môžu dosiahnuť aj 300 eur. Keď si predstavíte, že za tú sumu by ste mohli mať váš dopravný prostriedok zabezpečený na niekoľko rokov a aj havarijne, nie je to veľmi potešujúce. Pokiaľ by sa táto skutočnosť dostala aj na Obvodný úrad, ten by ste opúšťali ľahší o 3 330 eur. Daný úrad vám môže pokutu za neuzatvorené PZP udeliť aj 2 – 3 roky po tom, čo ste ho skutočne nemali.

Už sme si uviedli aj to, že ak ho na vašom vozidle uzatvorené nemáte a spôsobíte škodu, všetko hradíte sami. V tomto kontexte zmienime aj sumy, o aké môže ísť. V prípade materiálnych škôd a poškodenia na zdraví môžu predstavovať až milióny eur. Samotný zákon nariaďuje poisťovniam poistné plnenie. Pri materiálnych škodách predstavuje 1 milión eur, pri ujme na zdraví do 5 miliónov eur. Pokiaľ ste priemerne alebo podpriemerne zarábajúci Slovák, predstave si, kde by ste také čiastky museli hľadať.

Kde spraviť porovnanie PZP?

Výbornou správou pre každého, kto si rád vyberá je to, že si nemusíte každú a jednu ponuku zisťovať zvlášť alebo prezerať všetky vydania vestníka. Teraz si ich všetky zistíte na jednom mieste, vyplnením jedného formulára. To najvýhodnejšie a najlepšie povinné zmluvné poistenie získate pomocou hore uvedenej stránke. Je to vďaka tomu, že spolupracuje s mnohými poisťovňami. Preto s vytvorila kalkulačka, do ktorej je potrebné zadať len niekoľko údajov o poisťovanom vozidle a o jeho majiteľovi. Do niekoľkých sekúnd budete mať sprístupnené online porovnanie ponúk. To bude obsahovať výsledky takých poisťovní ako:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Kooperativa,
 • Groupama,
 • Onlia,
 • UNIQA,
 • Union atď.

Aktuálne porovnanie vám ukáže, že rozdiely v cenách tohto zabezpečenia môžu byť skutočne vysoké, presahujúce aj niekoľko stoviek eur. Pozitívom je aj to, že si môžete vybrať, či chcete platiť ročne, polročne alebo štvrťročne. Poväčšine platí, že ročná tarifa je výhodnejšia než poistné na kratšie obdobie. Okrem financií ušetríte aj hodiny času, ktoré by ste ináč trávili hľadaním ponúk či už osobne. Porovnanie povinného zmluvného poistenia na www.uzavripzp.sk online ale predstavuje oveľa viac výhod. Napríklad aj také, že je bezplatné a nezáväzné. Okrem toho si ho môžete bez problémov uzatvoriť aj v pohodlí domova.

Najlacnejšie PZP sa od toho najlepšieho môže líšiť nielen vo výške poistného plnenia, ale aj poistného krytia. Napr. také poisťovne Generali, Kooperativa či Komunálna poisťovňa v rámci základného balíčka ponúkajú aj krytie niektorých havarijných rizík. Môžu však byť o niekoľko eur drahšie ako základná verzia tohto zabezpečenia od iných poisťovní. Samotné havarijné riziká však zvyknú stáť oveľa viac. Neporovnateľne viacej ako ceny v súťaži verejného obstarávania cez e-vestník.

Týka sa PZP aj iných vozidiel ako auta?

Netýka len auta, ale napríklad aj:

 • motocykla,
 • prívesného vozíka,
 • dodávky,
 • kamiónu,
 • autobusov
 • či iných motorových alebo nemotorových strojov.

Nie je o vyhradené len na vozidlá s EČV, pretože sa týka aj niektorých bez neho. Jedno aplikovateľné pravidlo by tu však bolo. Treba ho uzatvoriť na všetky vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz.

Mohli by sme teda zhrnúť, že vďaka povinnému zmluvnému poisteniu už nemusíte z miesta činu utekať. Pokiaľ ho máte riadne zabezpečené, vaša poisťovňa vám pomôže nielen s administratívou, ale aj s finančným a odborným riešením vzniknutej situácie. Vďaka porovnaniu online si viete zistiť tú najlepšiu, prípadne najlacnejšiu možnosť na súčasnom trhu.

About the author

You may also like

Spravte si radosť novým autom, motorkou či štvorkolkou za skvelú cenu!

Nádherné letné počasie je nezadržateľne tu, je tak