Ako sa stať vynikajúcim spolujazdcom

Ako sa stať vynikajúcim spolujazdcom

- in Auto
336
Komentáre vypnuté na Ako sa stať vynikajúcim spolujazdcom

Prezradíme vám pár tipov, ako sa stať vynikajúcim a nápomocným spolujazdcom.Spolujazdec na zabitie, vodičova smrť … čudujete sa, prečo dnešný článok začíname takto trochu morbídne? Pretože v tomto prípade sa nejedná o slovnú hračku, ale bohužiaľ v niektorých prípadoch o smutnú realitu. Mnoho ľudí, najmä tých, ktorí nemajú skúsenosti za volantom, si vôbec neuvedomujú, ako veľmi je dôležité vodiča nerušiť a nerozptyľovať. A tak si dnes povieme, čo si zo sedadla spolujazdca nikdy nesmiete dovoliť, čo by ste robiť nemali a čo naopak áno.

Nehovorte vodiči do riadenia

Nikdy! A to dokonca ani vo chvíli, keď máte pocit, že vy by ste v danej situácii reagovali lepšie. Alebo keď viete, že máte potrebu väčšej vodičské skúsenosti. Nevyžiadaná rada sa môže pomerne ľahko preklopiť do nepríjemnej výmeny názorov a tým odpútate vodičovu pozornosť od diania na ceste a riadenia.

Neľakajte sa a nevykrikujte

“Pozor!” … výkrik, ktorý sa ľahko môže stať pôvodcom nepríjemné dopravnej nehody. Nezabúdajte, že zo sedadla spolujazdca vyzerá všetko trochu inak. Skresľuje sa vnímanie priestoru aj jazdných vlastností vozidla. A jeden taký výkrik môže vodiča spoľahlivo vyviesť z rovnováhy a viesť napríklad k neuváženému cuknutiu volantom či zašlápnutím brzdového pedála Opel Astra. Aj keď to možno myslíte dobre, práve toto sa môže ľahko stať príčinou dopravnej nehody s fatálnymi následkami.

Zahoďte Smarphony, tablety a iné elektronické zariadenia

S tým sa veľa z nás zmieri len veľmi ťažko, ale je to snáď to najpodstatnejšie, čo by ste mali urobiť. A to najmä ak sa zotmie. Svietiaca obrazovka môže vodiča oslňovať aj keď mu napríklad nesvieti priamo do očí. Sústrediť sa potom na jazdu nie je nič jednoduché. Aj za svetla by ale mal telefón zostať pekne v bezpečí vášho vrecka, vhodnej priehradky, ktorý ponúka Opel Grandland či kabelky.

A čo naopak robiť?

Nebojte sa byť nápomocní. Prevezmite zadávanie adresy do navigácie, nastavenie rádia na vodičovu žiadosť, kúpte mu fľašku s pitím, podajte vreckovku. Snažte sa robiť všetko preto, aby ste vodičovi uľahčili cestu. Hovorte príjemným tónom, pri dlhých cestách sa nebojte nadviazať konverzáciu na ľahšiu tému napríklad o počasí. Pomôžete mu tak udržať sa v bdelom stave. Neprotestujte, že je vám zima keď otvorí okienko, aby sa nadýchal čerstvého vzduchu. Nevyčítajte mu, že klimatizáciu v Opel Crossland nastavil na nižšiu teplotu, ako sa vám páči.  Možno to robí preto, aby sa osviežil a udržal sa v bdelom a pozornom stave.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no